Dekoracje do domu – jak wybierać, aby stworzyć harmonijne wnętrze?

Dekoracje do domu to najczęściej „kropka nad i” w urządzaniu wnętrz. Właściwe ich dopasowanie ma ogromny wpływ na odbiór aranżacji. Wybór akcesoriów do domu jest ogromny i wcale nie taki oczywisty. Trzeba wiedzieć, jak dopasować je do stylu wnętrza, pomieszczenia, jakie kolory dodatków będą odpowiednie itp. Czym więc kierować się przy kupowaniu dekoracji do domu?

Dekoracje do domu a styl

Wybierając dodatki do domu, trzeba pamiętać, że mają być one przede wszystkim spójne z dominującym stylem wnętrza. Jeśli twój dom jest minimalistyczny, ozdoby muszą być dobrze przemyślane. Tutaj mniej znaczy więcej. Lepiej sięgnąć po kilka stylowych dekoracji do domu, niż zastawić przestrzeń zbędnymi bibelotami. Zupełnie inaczej jest w stylu rustykalnym. Tu aż się prosi o ozdoby domu wykonane z naturalnych materiałów. Plecione koszyki, drewniane skrzynki, tekstylia z frędzlami… Wybór jest ogromny. Podobnie jak przy urządzaniu wnętrz w stylu boho. Jeżeli natomiast chodzi o nowoczesne wnętrza, tu ozdoby mogą być totalnie designerskie. Nietypowe kształty, wyraziste kolory, ciekawe materiały to cechy, które wyróżniają nowoczesne dekoracje do domu.

Dekoracje do domu a wielkość pomieszczenia

Artykuły dekoracyjne do domu muszą być też dopasowane do pomieszczenia i jego wielkości. Ozdabiając mniejszą przestrzeń, lepiej zachować umiar. Chcesz ją optycznie powiększyć? Postaw na ozdobne lustra. Te sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu – w łazience, kuchni czy salonie, a przy tym będą też praktyczne. Formą dekoracji domu może być też oświetlenie. Nic nie podkreśli pięknych mebli i stylowych dodatków tak, jak padające na nie światło. Poza lampą główną, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, np. kinkietach, taśmach LED czy reflektorkach, które w ciekawy sposób odmienią aranżację wnętrza.

Akcesoria do domu – co wybrać?

Sklepy z dekoracjami mają wręcz nieograniczony wybór asortymentu, więc każdy wybierze coś, co będzie pasowało do danego wnętrza. Wśród chętnie wybieranych ozdób najczęściej wymienia się wazony, ramki na zdjęcia, figurki i rzeźby oraz doniczki. Duża różnorodność form, kolorów i materiałów, z których zostały one wykonane sprawia, że dodatki te ozdobią wnętrza niemal w każdym stylu.

Popularne są również tekstylia. Te głównie są wybierane jako dekoracje sypialni i salonów. Puszyste koce, eleganckie zasłony, pledy, poduszki, dywany… Takie dodatki przeważnie sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i przyjemnie w takim otoczeniu spędza się czas.

W sklepie z ozdobami równie często można spotkać wspomniane wyżej lustra. Ich ramy przyjmują tak różne formy, że te praktyczne dodatki dopasować można zarówno do stylu nowoczesnego, jak i glamour.

A gdzie szukać inspiracji podczas urządzania wnętrz? Najlepiej w Internecie. Warto przeglądać blogi i odwiedzać strony sklepów internetowych z dekoracjami do domu. Takie witryny mogą być nieskończonym źródłem pomysłów na wyposażenie wnętrza w dowolnym stylu.

Zobacz inne wpisy