Kuchnia to z pewnością jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To właśnie tutaj spędza się długie godziny na przygotowywaniu pysznych potraw czy słodkich wypieków. Dlatego też bardzo ważne w kuchni jest odpowiednie oświetlenie.
Należy zadbać o to, aby pomieszczenie to było przede wszystkim ergonomiczne, komfortowe. Dzięki temu domowe obowiązki staną się czystą przyjemnością. Coraz więcej osób zadaje sobie więc pytanie, jak oświetlić kuchnię, aby spędzanie w niej czasu w każdym momencie było przyjemne.
Jak dobrze oświetlić kuchnię? O czym należy pamiętać?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak oświetlić ciemną kuchnię, warto zastanowić się, jakie są najważniejsze zasady podczas jej urządzania. Przede wszystkim należy pamiętać, że projektując to pomieszczenie, musi być ono przede wszystkim ergonomiczne. Dlatego trzeba dobrze się zastanowić nad rozplanowaniem przestrzeni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podzielenie pomieszczenia na mniejsze strefy, przeznaczone do realizacji różnych zadań. Następnie każdej z nich należy przyporządkować poszczególne rodzaje oświetlenia. Najczęściej dzieli się to centralne, zadaniowe oraz dekoracyjne.
Z pewnością przez ostatnich kilkanaście lat w kwestii oświetlenia zmieniło się bardzo dużo. Jeszcze niedawno w kuchni stosowało się jedno źródło światła, zwykle w centralnym miejscu pomieszczenia. Obecnie coraz bardziej popularne stają się mniejsze punkty oświetleniowe, które znacznie ułatwiają pracę i sprawiają, że kuchnia staje się dużo przytulniejsza.
Jak doświetlić ciemną kuchnię? Światło centralne i zadaniowe
Aby dobrze zaprojektować oświetlenie w kuchni, należy znaleźć złoty środek pomiędzy lampami centralnymi a zadaniowymi. Rolę tego pierwszego najczęściej spełniają modele sufitowe. Jest to najbardziej podstawowy wariant, ale jednocześnie cechuje się wysoką skutecznością. Lampa umieszczona na suficie oświetla wnętrze i sprawia, że nie trzeba błądzić po omacku. Zamiast tego można także użyć kilku punktów w postaci reflektorków halogenowych czy lampek LED umieszczonych pod sufitem.
Jeżeli kuchnia jest duża, można połączyć oświetlenie centralne z tym mniejszym. Sprawi to, że pomieszczenie stanie się optycznie większe i będzie się w nim jeszcze wygodniej pracowało. Dzięki dobrze zaprojektowanemu oświetleniu znajdowanie składników w szafkach czy pokrojenie warzyw do zupy bez obaw o własne zdrowie nie stanowi żadnego problemu. Alternatywą dla wiszącego oświetlenia może być ścienne czy podszafkowe.
Jak oświetlić kuchnię? Lampy pod szafkami
Z pewnością najważniejszym miejscem w kuchni jest to, w którym przygotowuje się potrawy. Oświetlenie w tej strefie musi zapewniać komfort, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Źródła światła pod szafkami można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich są paski z oświetleniem LED. Drugi natomiast to lampki punktowe. W takiej sytuacji, aby móc wygodnie pracować w kuchni, należy zamontować je pod szafkami w odstępach co 40-60 cm.
Oświetlenie nad wyspą i stołem
Dużo większe pole do popisu projektant ma w przypadku oświetlenia wyspy oraz stołu znajdującego się w kuchni. Pierwszy z wymienionych elementów może pełnić dwie podstawowe funkcje – stanowić dodatkową strefę do przygotowywania posiłków oraz miejsce przechowywania. W zależności od przeznaczenia istnieje możliwość zastosowania okapu z wbudowanymi oprawami, wiszące lampki, a także oświetlenie LED zamontowane w podwieszanym suficie.
Bardzo ważną funkcję w kuchni spełnia stół. To właśnie przy nim w gronie rodziny spożywa się przygotowane wcześniej posiłki. Jeżeli ma pomieścić od 2 do 5 osób, wystarczy jeden punkt światła. Natomiast jeżeli stół jest większy, warto zainwestować w dwie lampy podwieszone pod sufitem. Należy jednak pamiętać, aby umieścić je w taki sposób, aby nie przeszkadzały w konsumpcji posiłków. Ponadto żarówka nie może znajdować się na wysokości wzroku, tylko kilkanaście centymetrów nad głowami domowników. Należy także wybrać nieprzezroczysty klosz, dzięki czemu światło nie będzie oślepiało.
Oświetlenie kuchni – Warszawa
Kiedy już wiadomo, jakimi zasadami kierować się podczas oświetlania kuchni, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w najlepszej jakości oświetlenie. Tego typu produkty można znaleźć na stronie https://vernat.eu/oswietlenie/.
Dostępne tu oświetlenie sprawdzi się w każdej sytuacji. Co więcej, szeroki wybór sprawia, że każdy użytkownik znajdzie tu coś dla siebie – bez względu na to, jak dużą kuchnią dysponuje.
Projektowanie wnętrz – Warszawa
Aby dobrze rozmieścić oświetlenie w kuchni, konieczny jest profesjonalny projekt. Nie warto zajmować się jego sporządzeniem samodzielnie, ponieważ najmniejszy błąd może sprawić, że nie stworzymy optymalnych warunków. Bardzo dobrym pomysłem jest więc skierowanie się do profesjonalistów.
Doświadczony projektant sprawi, że kuchnia będzie komfortowa, funkcjonalna oraz w pełni bezpieczna. Studio Vernat zajmuje się tym od wielu lat i tworzy naprawdę profesjonalne projekty. Aby zapoznać się z ofertą, warto odwiedzić stronę https://vernat.eu/projektowanie-wnetrz/.